Očkování proti chřipce v sezóně 2023 bylo ukončeno, očkovací látky jsou vyprodány.

Zajistěte svým dětem i sobě ochranu proti chřipce.

Od října do prosince je ideální čas na očkování proti chřipce. Očkovány mohou být děti od půl roku věku i dospělí.

Chřipka je nakažlivé onemocnění dýchacích cest, způsobené virem. Vir chřipky je přenosný podobně jako vir Covid 19. Každý rok se chřipkou nakazí 5 až 15 procent obyvatelstva, v dětském věku až 20 procent, tedy každé páté dítě. Nemocné děti výrazně přispívají k šíření chřipky v ostatních věkových skupinách.

Nejvyšší riziko představuje chřipka pro starší osoby a pro osoby jakéhokoli věku s dalším onemocněním. Ve vyšších věkových skupinách pozorujeme také nejvyšší úmrtnost na chřipku. Ročně v České republice zemřou v důsledku chřipky stovky až tisíce lidí. Chřipka v těhotenství může ohrozit vývoj plodu i přispět k předčasnému porodu.

Očkování proti chřipce snižuje riziko onemocnění, rozvoj komplikací i úmrtnost. Očkování současně snižuje šíření chřipky v populaci. Očkované dítě nepřinese chřipku ze školy do rodiny, nenakazí své babičky a dědečky, pro které je chřipka zvláště nebezpečná.

Očkování proti chřipce v minulých letech bylo podle mých osobních zkušeností v Českém Brodě a okolí minimální. Překvapuje mne, že rodiče nezajistili svým dětem ani sobě ochranu před vážným onemocněním, vedle toho také nechránili své blízké ve vysokém věku.

Očkování bude v naší ordinaci k disposici celý podzim až do konce roku, možná i déle.

Očkování je možné již od půl roku věku, vakcína je určena pro všechny věkové kategorie, v naší ordinaci můžeme očkovat i dospělé. Cena očkování je 600 Kč.

Pro děti od 2 do 17 let bude i letos k disposici intranasální vakcína, tedy očkovací látka která se podává vstříknutím do nosu, bez potřeby injekce. Cena očkování do nosu je 1000 Kč.

Důrazně doporučuji všem rodičům, aby své děti i sebe ochránili očkováním během listopadu, případně prosince. Jako obvykle se prosím k očkování objednejte. Děkuji Vám.