Zde najdeme stručné základní informace o tom, co dělat, když má dítě průjem.

O průjmu mluvíme, když má dítě více jak tři stolice, řídké, neformované za den. Jedna řídká stolice není pokládána za průjem.

Příčnou průjmu může být dietní chyba (nevhodné jídlo nebo nesnášenlivost určité části stravy), často také infekce, více virové než bakteriální. Jsou i další méně časté příčiny, otrava, jiné onemocnění. 

Při průjmu je dobré zapisovat si počet průjmových stolic, případně jejich objem a vzhled. Pokud má řídká stolice neobvyklou barvu, zápach, obsahuje hlen, případně krev, je vhodné to zaznamenat, je užitečné stolici i vyfotografovat na mobil.

Jak léčíme průjem?

Při průjmu je na prvním místě zajištění dostatečného zavodnění dětského organismu. Dehydratace je největším nebezpečím a také nejčastějším důvodem pro hospitalizaci dítěte.

Nebezpečí dehydratace je větší, pokud jde o malé dítě, pokud dítě odmítá tekutiny, málo pije a pokud dítě současně také zvrací.

Dobrou známkou dostatečné hydratace je frekvence močení. Pokud dítě čůrá alespoň 6-7 krát za den, je nebezpečí dehydratace malé.

Při průjmu záhy zahajujeme dietu.

Pokud je dítě kojené, kojení rozhodně nepřerušujeme, naopak nabízíme dítěti kojení častěji. Podobně u malých kojenců kteří nejsou kojeni, ale mléko je jejich jednou stravou.

U větších dětí na začátku podáváme pouze nápoje. Mohou být chladné. Nápoje podáváme po malých množstvích, ale velmi často – nabízíme lžičku či dvě každých 5 minut, jakmile dítě tekutiny toleruje, množství pomalu opatrně zvyšujeme.

Když dítě dobře přijímá tekutiny, přidáme jednoduchá jídla – rozvařenou mrkev, rýži, brambory, vývary bez masa, suchary, včerejší bílé pečivo a podobně. Sladké piškoty nejdou vhodné. Vyvarujeme se rozhodně tuků, cukru a mléčných výrobků. Dietu dodržujeme tak dlouho, dokud se neobjeví pevnější, alespoň hustá kašovitá stolice.

Podávání léků při péči v domácnosti je pouze podpůrné. Lze doporučit probiotika, léky které pomáhají obnovit přirozené bakteriální osídlení dětského střeva. K disposici jsou také léky, které chrání stěnu střeva. 

Kdy vyhledáme lékaře

Lékaře vyhledáme bez odkladu vždy, pokud je dítě mladší než 3 měsíce.

Lékaře vyhledáme bez odkladu, pokud je dítě unavené, apatické, nepije nebo málo močí. Stejně tak pokud má dítě vysoké teploty, zvrací, má ve stolici příměs krve.

Lékaře vyhledáme pokud průjem i přes výše doporučená opatření trvá více dnů, nelepší se.

Kdy voláme záchranku

Záchranku voláme v případech, kdy se objeví závažné známky dehydratace. Dítě nepije nebo pije velmi málo, zvrací, nečůrá nebo čůrá velmi málo, je apatické , unavené, spavé, nereaguje nebo je dokonce v bezvědomí.

Čím je dítě menší, tím hrozí dehydratace a její vážné důsledky dříve, malé dítě nemůže zůstat bez příjmu tekutin více jak několik hodin. Dítě které má průjem, zvrací a nepřijímá tekutiny musí brzy dostat infuzi a jeho stav se velmi pravděpodobně brzy a rychle zlepší.