Zde najdete informace o tom, co dělat v případě, když má dítě zvýšenou teplotu nebo horečku.
Zvýšenou teplotou rozumíme teplotu do 38º C. Teplotu nad 38º C pokládáme za horečku.
Příčinou zvýšené teploty nebo horečky je obvykle akutní onemocnění. Setkáváme se ale i s jinými příčinami, zejména růst zubů (dítě ma nateklé dásně, hodně sliní a často si vkládá do úst předměty nebo vlastní prsty) a zvýšená teplota po očkování.
Při zvýšené teplotě zajistíme dítěti klid, uložíme je na lůžko, zajistíme dostatečný přísun tekutin, aby bylo dítě zavodněno.
Nenutíme dítě do jídla, dáváme přednost malým častějším porcím lehkého jídla, často kašovitého.
Pokud je dítě kojeno a matka má dostatek mléka, dítě kojíme, můžeme mu nabídnout kojení častěji, jiné tekutiny nejsou potřeba.
Při horečce nad 38º C je vhodné podat léky na snížení horečky, tzv antipyretika.
Podáváme léky s obsahem paracetamolu a léky s obsahem ibuprofenu. Dětem nikdy nepodáváme léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Aspirin, Acylpyrin). Jiné léky na snížení teploty podáváme výhradně na doporučení lékaře.
Léky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol,..) podáváme v dávce 15 mg na kilogram váhy dítěte.
Léky s obsahem ibuprofenu (Nuroifen, Iburpofen, Brufen,..) podáváme v dávce 10 mg na kilogram váhy dítěte.
Léky podáváme vždy ve správné dávce. Lék v nižší dávce nepůsobí dostatečně. Vyšší dávka je zakázána.
U malých dětí dáváme nejraději čípky. Dávku můžeme upravit odříznutím odpovídající části čípku, odříznutí se doporučuje podélně. Čípek zavedeme do konečníku, který předtím namažeme kapkou oleje pro snazší zavedení čípku. Po zavedení čípku přidržíme na chvilku hýždě dítěte u sebe, čípek se rychle rozpustí a dítě jej již nevytlačí.
Pokud dítě přijme sirup, můžeme podávat léky i ve formě sirupu, opět ve správné dávce. Větší děti již dobře snáší i tablety.
Jak paracetamol, tak ibuprofen podáváme znovu nejdříve po 6 hodinách, ne dříve.
Pokud teplota po podání léku neklesne, můžeme léky kombinovat, a to vždy druhý lék po 4 hodinách po podání prvního léku.
Příklad: horečka 38,8, podáme paracetamol v 21 hodin, horečka neklesá, za 4 hodiny, tedy v 01 hodin podáme ibuprofen, potom opět za 4 hodiny, tedy v 05 hodin opět paracetamol a tak dále.
Pokud horečka klesne, vrátíme se k intervalu 6 hodin a jednomu léku, případě již lék nepodáme.
Když se horečku nedaří snížit podáváním léků, můžeme dítěti ulevit otíráním vlhkou žínkou, případně krátkým osprchováním mírně teplou až vlažnou vodou. Dříve doporučované celotělové studené zábaly nedoporučujeme.
Dítě s horečnou nemá nikdy zůstávat samo bez dozoru!
Kdy je dítě dostatečně zavodněno?
V případě zvýšené teploty, horečky, ale také při dalších situacích rostou ztráty vody odpařováním a dítě potřebuje více pít, než obvykle.
Dostatečné zavodnění můžeme orientačně hodnotit podle toho, jak často dítě čůrá. Pokud má dítě pleny, mělo by za 24 hodin mít alespoň šest mokrých plen.
Pokud dítě výrazně méně čůrá, nebo velmi málo pije, odmítá přijímat tekutiny, je vhodné vyhledat lékaře bez zbytečného odkladu.
Jak měříme teplotu
Teplotu měříme u malých dětí v zadečku, u větších v podpaží. Můžeme také použít moderní teploměry, které měří teplotu na jiných místech, zejména na kůži.
Pokud máte nový teploměr, zvláště některý z těch moderních, je dobré jej vyzkoušet, když je dítě zdravé. Naučíte se s ním zacházet a zjistíte, jaká je na kterých místech a s kterým teploměrem obvyklá teplota vašeho dítěte.
Obvyklá teplota se pohybuje kolem 37 stupňů, většinou je o několik desetin nižší, ale jsou i děti, u kterých je v plném zdraví obvyklá teplota lehce nad 37 stupňů.
Při měření v zadečku počítejte prosím s tím, že teplota v zadečku ke vždy o 0,5º vyšší. Zasuňte teploměr do zadečku (využijte trochu oleje či krému ke snadnějšímu zasunutí) cca 1 cm daleko a vyčkejte až se hodnota na teploměru ustálí. Je třeba teplotu odečíst v době, kdy je teploměr zasunutý v zadečku, ihned po vytažení hodnota klesá.
Kdy vyhledáme lékaře
Obvykle není potřeba vyhledat lékaře hned při první zvýšené teplotě. Často se totiž příznaky, které horečku vysvětlí, objeví až během několika dnů.
Lékaře vyhledejte vždy, pokud se jedná o horečku dětí do jednoho roku, pokud ji nelze vysvětlit reakcí na očkování nebo jasnými příznaky rostoucích zubů.
Lékaře vyhledejte vždy, pokud dítě zvrací nebo má průjem a málo pije, tedy nedokáže doplnit tekutiny – viz Kdy je dítě dostatečně zavodněno.
U dětí nad jeden rok vyhledejte lékaře vždy, pokud trvá horečka 3 dny nebo déle.
Vždy vyhledejte lékaře, pokud je dítě ochablé, unavené, spavé nebo má jiné další příznaky.
Samozřejmě můžete vyhledat radu lékaře vždy, kdy máte obavy a nedokážete horečku zvládnout sami doma.
Kdy voláme záchranku
Záchranou službu voláme vždy, kdy je ohroženo zdraví či život dítěte.
Pokud se u dítěte objeví při horečce křeče (febrilní křeče), kdy záškuby neustoupí do jedné minuty, volejte záchrannou službu.
Pokud dítě nepije, málo močí, je apatické, nekomunikuje, volejte záchrannou službu.