Zde najdete základní informace o tom, jak postupovat, když dítě zvrací.
Zvracení je příznak, který s objevuje při řadě různých onemocnění a situací.
Nejčastější příčinou zvracení jsou akutní infekce trávicího traktu, jejich příčina je z větší části virová. Častou příčinou je dietní chyba, když dítě sní “něco špatné”.
Děti zvrací také při jiných onemocněních, která často s trávicím traktem nesouvisí, jako jsou angíny, záněty dýchacích cest, záněty močových cest, onemocnění mozku a další.
Častou příčinou zvracení mohou být i duševní poruchy, ale také tzv. kinetóza, kdy je dětem zle z jízdy v autě, na kolotoči, na houpačce nebo na lodi (mořská nemoc).
Určení příčiny zvracení je úkolem lékaře a často to není úkol lehký. Nicméně základní postup, jak ošetřovat dítě se zvracením, je velmi podobný bez ohledu na příčinu zvracení.
Prvním opatřením je klid. Dítě uložíme na lůžko, v klidném prostředí, nejlépe v šeru a tichu. Zcela vyloučíme jakékoli monitory, telefony, televizi, počítač či tablet.
Vyloučíme jakoukoli stravu, nepodáváme žádné jídlo. První sousta jídla můžeme zkusit až poté, kdy dítě nejméně půl dne nezvrací. Potom podáváme jídla lehká, v malém množství, bez cukru, tuků a bez mléka (pokud nejde o kojené děti).
Velmi důležité je zavodnění, hydratace. Snažíme se podávat dítěti nápoje, nejlépe chladné, vždy po velmi malých dávkách a v velice krátkých intervalech. Podání většího množství tekutin může vyprovokovat další zvracení. Podáváme čistou vodu, slabý černý čal, můžeme zkusit iontové nápoje. Pokud je dítě kojeno, nabízíme kojení v častějších intervalech.
Klíčové je udržet hydrataci, tedy zajistit, aby dítě vypilo více vody než ztratí zvracením, případně i průjmem. Důležitým signálem je dostatečné močení, malé dítě by mělo čůrat nejméně 6x za den.
Zvracení versus ublinkávání
Ublinkávání není nebezpečné. Pokud dítě prospívá a nemá žádné jiné problémy, pokládáme ublinkávání za běžnou součást chování dítěte. Jak dítě poroste, ublinkávání samo vymizí.
Kdy vyhledáme lékaře
Lékaře vyhledejte v případě, kdy jde o novorozence nebo malého kojence bez odkladu. Vyhledejte lékaře, pokud jde o opakované zvracení obloukem po každém jídle.
Lékaře vyhledejte, pokud je dítě apatické, nepřijímá nebo zvrací i ledový černý čaj po lžičkách, málo močí nebo nemočí, když je zvracení je spojeno s horečkami, světloplachostí nebo drobnými tečkami či skvrnkami na kůži nebo když máte podezření na otravu z jídla nebo z jiného důvodu.
Kdy zavoláme záchranku
Záchrannou službu přivoláte, pokud je zvracení spojeno s poruchami vědomí, dítě je apatické, nereaguje, nekomunikuje.
Záchrannou službu přivolejte pokud jde o otravu nebo vážné podezření na ni.